Şifremi Unuttum  |  Yeni Üye Kaydı 

 1USD: 6.0052    1EUR: 6.8390   

 

HABERLER ve DUYURULAR

 KLIMA HASTALIGI NEDIR?

Eklenme Tarihi: 14.06.2010 


LEJYONER ( KLIMA ) HASTALIGI NEDIR BELIRTILERI VE TEDAVISI

Etiler Memorial Poliklinigi KBB Bölümünden Uz. Dr. Atilla Sengör, dogrudan klima esintisine maruz kalanlarda, zatürre ve diger alt solunum yolu enfeksiyonlari görülebilecegini belirterek, çesitli bakterilerin barindigi klimalarin filtrelerinin ise 23 ayda bir temizlenmesi gerektigini belirtti.
Sengör, yaptigi yazili açiklamada, klimalarin neden oldugu KBB hastaliklari ve korunma yollari hakkinda bilgi verdi.
Sicak havalarda konforlu olabilmek ve verimli çalisabilmek için üretilen klimalarin, uygunsuz sekilde kullanildiginda bazi saglik problemlerine yol açabileceklerine dikkat çeken Sengör, “Klimanin hava üfleme kanatlarinin, üzerimize dogrudan yönlendirilmemesi gerekir. Klima rüzgarinin karsisinda bulunmaktan kaçinilmalidir. Uzun süreli ve dogrudan klima esintisine maruz kalanlarda, zatürree ve diger alt solunum yolu enfeksiyonlari görülebilir” dedi.

Bu hastaliklara neden olan bakterilerin klimalarin filtrelerinde bulunabileceklerini belirten Sengör, ayrica alerjik nezlesi olan hastalarin sikayetlerinin sebebinin de bu filtrelerde bulunabilecek bazi akar tipleri, küf mantarlari olabilecegini ifade etti.

Klimalarin iç ünitelerinde bulunan filtrelerin sik sik temizlenmesi gerektigini kaydeden Sengör, klimalarin ev ve bazi kullanim alanlarinda ilkbahar ve sonbahar aylarinda yilda 2 defa olmak üzere, ofis ve isyerleri gibi kalabalik ortamlarda ise 3 ayda bir filtrelerin temizlenmesi veya degistirilmesi gerektigini vurguladi.

Lejyoner Hastaligi nedir:

Lejyoner hastaligi, bakterinin neden oldugu bir Akciger enfeksiyonudur. Tip dilinde Legionella pneumophila olarak adlandirilir. Lejyoner hastaliginin baslica sebebi klima oldugunda klima hastaligi olarak ta taninir. Halk arasinda ‘zatürre” olarak bilinen bu hastaliga neden olan bakteri ilk olarak 1976 yilinda Philadelphia’da bir otelde Amerikan Lejyonerlerinin toplantisina katilanlarda ortaya çikan bir salgin sonucu kesfedilmistir. Bu nedenle enfeksiyon, salgindan etkilenenlerin anisina Lejyoner hastaligi olarak ve kesfedilen yeni bakteri de Legionella pneumophila olarak adlandirilmistir.

Lejyoner hastaligi belirtileri:

Lejyoner hastaligi genellikle hafif bir bas agrisi ve kirginlik hissiyle baslar ve bir günden daha az bir süre sonra hizla artan ates ortaya çikar. 24 ile 48 saat içerisinde ates bu hastaliktan etkilenen sahislarin yaklasik yarisinda 40 dereceye çikar. Birçogunda titremeli üsüme nöbetleri görülür.
Hafif ve kuru bir öksürük genellikle ilk baslarda görülür ve birkaç gün içerisinde gittikçe kötülesir. Öksürükle balgam da görülebilir. Bu türden insanlarin yaklasik yüzde 20′si kanli balgam çikararak
öksürürler. Diger ortak belirtiler nefesin daralmasi, gögüste agri ve kas agrisidir. Bu hastaliga yakalananlarin yaklasik dörtte birinde bulanti ve kusma, ishal ve karin agrisi da dahil olmak üzere bagirsak ve mide ile ilgili belirtiler de görülür. Ates kaybolduktan sonra birkaç gün süreyle akcigerler kan veya su toplamis vaziyetlerini sürdürürler.

Lejyoner Hastaligi Risk Faktörleri:

Klimali ortamda bulunmak baslica sebeptir. En önemli risk faktörleri, kisinin solunum yolu direncini veya genel vücut direncini zayiflatan etkilerdir. Bunlar: 50 yasin üzerinde olmak, sigara tiryakiligi, alkol bagimliligi, bagisiklik sisteminin çesitli nedenlerle baskilanmis olmasi (organ nakli, uzun süreli kortizon tedavisi, kanser tedavisi), kisinin kronik bir akciger hastaliginin olmasidir. Sudaki bakterinin akcigerlere ulasabilmesi için iki temel mekanizma ileri sürülmektedir.

Lejyoner Hastaligi Tedavisi:

Lejyoner hastaligi hastanede yatmayi gerektirecek kadar ciddi bir akciger iltihaplanmasina neden olacak sekilde oldukça tehlikeli ve öldürücü bir hastaliktir. Bu türden insanlarin birçogunun iyilesmesine ragmen hastanede yatan sahislarin bazilari olaylarin yaklasik yüzde 15′inde öldürücü olacak sekilde solunum yetersizliginden rahatsiz olmustur.
Hastanede yatmak gerekli olabilir. Ayrica yüksek ates nedeniyle vücutta sivi kaybi oldugundan dolayi damarlardan sivi verilmesi de gerekli olabilir. Ayrica destekleyici oksijene de gereksinim duyabilirsiniz. Ilaç tedavisi olarak çesitli antibiyotikler kullanilir

 

Satış ve İade Koşulları

Teslimat Şartları

Garanti ve İade Şartları

Gizlilik Politikası

Üyelik İşlemleri

Yeni Üye Kaydı

Üye Girişi

Şifre Hatırlatma

Bilgi Güncelleme

Sipariş İşlemleri

Alışveriş Sepetim

Sipariş Takibi 

Banka Hesap Numaraları

Can Oto Yedek Parça San. ve Tic. Ltd. Sti.

Mimar Sinan Mah. Üsküdar cad. Yedpa Tic. Mrkz. D Cad. No:106-107-108 Atasehir Istanbul

Tel : 0(216)471 10 11 - 0(216)471 20 09 - 0(216)471 10 07 - 0(216)471 15 03

Fax: 0(216) 471 16 29