Şifremi Unuttum  |  Yeni Üye Kaydı 

 1USD: 6.0052    1EUR: 6.8390   

 

HABERLER ve DUYURULAR

 KOMPRESÖR ARIZALARI IÇIN TAVSIYE ve BILGILENDIRME

Eklenme Tarihi: 30.03.2012 


Satin almis oldugunuz KLIMA KOMPRESÖR üne satici firmanin garanti verebilmesi için, kompresörü sisteme takan teknisyen in oto klima sistemini iyi bilmesi ve aslina uygun sekilde klima kompresörünü sisteme takmasi gerekmektedir. Ayni zamanda kompresör takilan oto klima sisteminin diger KOMPENENTLER ININDE ilk günkü kadar temiz ve çalisir durumda olmasi gerekmektedir. Klima kompresörü takilmadan önce kesinlikle sistem kontrol edilmeli, drayer (gaz filtresi,freon) degistirilmeli, Kondanser, Expansion, Evaparatör ve Hortumlar kontrol edilmeli gerekiyorsa degismeli veya özel solventler ile temizlenip(çapak,partikül,parçaciklar) sistemin saglikli çalisir hale getirilmesi saglanmalidir.
Bu uyarilar esligin de asagida tavsiye edilen tüm islemlerin yapilmasi durumunda satin almis oldugunuz KLIMA KOMPRESÖRÜ hiçbir sorun yasamadan sistem de saglikli çalisir olacaktir.
1KOMPRESÖR YAGININ KONTROLÜ:
Satin aldiginiz klima kompresörünün yagini kontrol ediniz.Eksik olmasi durumunda üretici firmanin tavsiye ettigi 134a gazina uygun sogutma yagi veya içinde bulunan yagin aynindan ekleyiniz.Yagsiz veya az miktarda yagla çalisan klima kompresörleri kisa sürede arizalanacaktir
2KOMPRESÖRLE BIRLIKTE DEGISECEK MALZEMELER:
Satin aldiginiz kompresörün performansli çalismasi için, kompresörü takmadan önce klima sistemindeki eski DRIYER, ( FREON SISESI, GAZ FILTRESI ) ni degistirmek gerekmektedir. KONDANSER, EXPANSION VALF ve EVAPARATÖR saglam, içleri temiz ve çalisir durumda ve hatta mümkünse yeni olmalidir. Hortumlarin içleri temizlenmeli satin alinan kompresör sisteme takildiginda çalisma sartlarinin sifir bir klima sisteminin temizliginde olmalidir. Aksi takdirde sistemdeki çapak pislik satin almis oldugunuz kompresörün içine gidecek ve kompresöre zarar verecektir. Dolayisi ile satin almis oldugunuz kompresör arizalanacaktir.
3KOMPRESÖR TAKILMADAN ÖNCE SISTEM TEMIZLENMELIDIR:
Satin alinan kompresör araca takilmadan önce araç klima sistemi muhakkak özel solventler kullanilarak temizlenmelidir. Temizleme isleminde Tiner ve benzeri maddeler kullanildiginda sistemde çok minik bir miktar kalsa bile yeni takilan klima kompresörüne zarar verecektir.R134a gazi ile bu maddeler karistiginda kompresöre ve içindeki parçalara geri dönülmez zararlar vermektedir. Bu durumda hem Sogutma saglikli olmayacaktir hem de satin aldiginiz klima kompresörünün arizalanmasina neden olacaktir. Dolayisi ile satin almis oldugunuz kompresör arizalanacaktir.
4ÜRETIMDEN KAYNAKLANAN HATALAR ve DIGER DURUMLAR:
Satin aldiginiz klima kompresörünün garantisi üretimden kaynaklanan mekanik hatalar, elektriksel hatalar (bobin veya valfin çalismamasi), keçe, conta larin gaz kaçirmasi ( normal basinç ta ) veya rulman hatalari içindir. Aldiginiz kompresöre kendi eklediginiz yedek parçadan dolayi olusacak arizalar, garanti kapsaminin disindadir.
Satin aldiginiz Kompresör ariza verdiginde içi açilir, sistemdeki yag kirli, rengi koyulasmis, içinde çapaklar olusmus, içinde kullanilan gaz farkli, içinde yag kalmamis, uygun olmayan yag kullanilmis, çapaklardan dolayi piston yuvasini asindirmis v.s gibi durumlarda, satin almis oldugunuz kompresör arizalanacaktir ve iadesi mümkün olmayacaktir.
5KOMPRESÖR ÜZERINDE PARÇA DEGISIMI:
Satin almis oldugunuz kompresör üzerinde orijinal olmayan parçalarin ( kapaklar, hortum baglanti aparatlari, rulman, bobin, keçe ) vs degistiginde, kompresörün ariza vermesi durumunda, satin almis oldugunuz kompresörün iadesi mümkün olmayacaktir.
6KULLANILAN GAZIN KALITESI:
Satin aldiginiz kompresör araca takildiginda gerçek ve kaliteli 134a klima gazi (sogutucu akiskan) sisteme dâhil edilmelidir. Malesef günümüzde 134a gazinin oldukça pahali olmasi dolayisi ile klima tamircileri ucuz ve kalitesiz ve hatta 134a gazi olmayan LPG gibi ürünleri bile bilerek veya bilmeden ve ucuz olduklari için satin almaktadir. Kompresör ün içinde gerçek 134a sogutucu gazi ve kompresör üreticisinin önerdigi gerçek sogutma yagi ve olmasi gereken miktarda olmalidir. Aksi durumlarda kompresör çalistirildiginda zarar görecek ve arizalanacaktir ve iadesi mümkün olmayacaktir.
7KULLANILAN GAZIN ve YAGIN MIKTARI:
Satin aldiginiz kompresörü sisteme taktiginizda R134a gazini ve sogutma yagini dogru miktarda eklemek çok önemlidir. Eger fazla miktarda gaz eklenirse kompresörün emis hattina gelen gaz, expansion valf te tam buharlasamayacak, bir miktari gaz haline dönüsürken bir miktari da sivi halde kalacak ve kompresöre sivi halde giren gaz, kompresörün sikistirmasi ile kompresörün herhangi zayif noktasindan(keçeden, contadan veya gövdeden bir yerden) gaz kaçagi olacaktir. Sisteme fazla gaz koymak kesinlikle kompresör için problem olusturur ve satin aldiginiz kompresör e zarar verir
Sistemde az gaz oldugunda da, satin aldiginiz kompresör içinde yeterli gaz ve yeterli yag dolasmayacak, sogutma saglikli olmayacak, kompresörün pistonlari ve yuvasi zarar görecektir. Dolayisi ile satin almis oldugunuz kompresör arizalanacaktir.
Yukarida anlatildigi gibi satin almis oldugunuz klima kompresörünün ariza yapmamasi ve garanti ile ilgili sorun yasamamak için, kompresörün kendisinden daha fazla dis etkenlerden dolayi arizalandigini bilmek gerekmektedir. Bu arizalarin yasanmamasi ve hem saticinin hem de kullanicinin zarar görmemesi için klima tamir ve bakim teknisyenlerinin bu hususlara dikkat etmesi ve yukarda yapilmasi gerekenleri harfiyen uygulamasi tavsiye edilir.

 

Satış ve İade Koşulları

Teslimat Şartları

Garanti ve İade Şartları

Gizlilik Politikası

Üyelik İşlemleri

Yeni Üye Kaydı

Üye Girişi

Şifre Hatırlatma

Bilgi Güncelleme

Sipariş İşlemleri

Alışveriş Sepetim

Sipariş Takibi 

Banka Hesap Numaraları

Can Oto Yedek Parça San. ve Tic. Ltd. Sti.

Mimar Sinan Mah. Üsküdar cad. Yedpa Tic. Mrkz. D Cad. No:106-107-108 Atasehir Istanbul

Tel : 0(216)471 10 11 - 0(216)471 20 09 - 0(216)471 10 07 - 0(216)471 15 03

Fax: 0(216) 471 16 29