Şifremi Unuttum  |  Yeni Üye Kaydı 

 1USD: 5.8358    1EUR: 6.5637   

 

HABERLER ve DUYURULAR

 KOMPRESÖR ARIZALARI İÇİN TAVSİYE ve BİLGİLENDİRME

Eklenme Tarihi: 3/30/2012  


Satın almış olduğunuz KLİMA KOMPRESÖR üne satıcı firmanın garanti verebilmesi için, kompresörü sisteme takan teknisyen in oto klima sistemini iyi bilmesi ve aslına uygun şekilde klima kompresörünü sisteme takması gerekmektedir. Aynı zamanda kompresör takılan oto klima sisteminin diğer KOMPENENTLER İNİNDE ilk günkü kadar temiz ve çalışır durumda olması gerekmektedir. Klima kompresörü takılmadan önce kesinlikle sistem kontrol edilmeli, drayer (gaz filtresi,freon) değiştirilmeli, Kondanser, Expansion, Evaparatör ve Hortumlar kontrol edilmeli gerekiyorsa değişmeli veya özel solventler ile temizlenip(çapak,partikül,parçacıklar) sistemin sağlıklı çalışır hale getirilmesi sağlanmalıdır.
Bu uyarılar eşliğin de aşağıda tavsiye edilen tüm işlemlerin yapılması durumunda satın almış olduğunuz KLİMA KOMPRESÖRÜ hiçbir sorun yaşamadan sistem de sağlıklı çalışır olacaktır.
1KOMPRESÖR YAĞININ KONTROLÜ:
Satın aldığınız klima kompresörünün yağını kontrol ediniz.Eksik olması durumunda üretici firmanın tavsiye ettiği 134a gazına uygun soğutma yağı veya içinde bulunan yağın aynından ekleyiniz.Yağsız veya az miktarda yağla çalışan klima kompresörleri kısa sürede arızalanacaktır
2KOMPRESÖRLE BİRLİKTE DEĞİŞECEK MALZEMELER:
Satın aldığınız kompresörün performanslı çalışması için, kompresörü takmadan önce klima sistemindeki eski DRIYER, ( FREON ŞİŞESİ, GAZ FİLTRESİ ) ni değiştirmek gerekmektedir. KONDANSER, EXPANSION VALF ve EVAPARATÖR sağlam, içleri temiz ve çalışır durumda ve hatta mümkünse yeni olmalıdır. Hortumların içleri temizlenmeli satın alınan kompresör sisteme takıldığında çalışma şartlarının sıfır bir klima sisteminin temizliğinde olmalıdır. Aksi takdirde sistemdeki çapak pislik satın almış olduğunuz kompresörün içine gidecek ve kompresöre zarar verecektir. Dolayısı ile satın almış olduğunuz kompresör arızalanacaktır.
3KOMPRESÖR TAKILMADAN ÖNCE SİSTEM TEMİZLENMELİDİR:
Satın alınan kompresör araca takılmadan önce araç klima sistemi muhakkak özel solventler kullanılarak temizlenmelidir. Temizleme işleminde Tiner ve benzeri maddeler kullanıldığında sistemde çok minik bir miktar kalsa bile yeni takılan klima kompresörüne zarar verecektir.R134a gazı ile bu maddeler karıştığında kompresöre ve içindeki parçalara geri dönülmez zararlar vermektedir. Bu durumda hem Soğutma sağlıklı olmayacaktır hem de satın aldığınız klima kompresörünün arızalanmasına neden olacaktır. Dolayısı ile satın almış olduğunuz kompresör arızalanacaktır.
4ÜRETİMDEN KAYNAKLANAN HATALAR ve DİĞER DURUMLAR:
Satın aldığınız klima kompresörünün garantisi üretimden kaynaklanan mekanik hatalar, elektriksel hatalar (bobin veya valfin çalışmaması), keçe, conta ların gaz kaçırması ( normal basınç ta ) veya rulman hataları içindir. Aldığınız kompresöre kendi eklediğiniz yedek parçadan dolayı oluşacak arızalar, garanti kapsamının dışındadır.
Satın aldığınız Kompresör arıza verdiğinde içi açılır, sistemdeki yağ kirli, rengi koyulaşmış, içinde çapaklar oluşmuş, içinde kullanılan gaz farklı, içinde yağ kalmamış, uygun olmayan yağ kullanılmış, çapaklardan dolayı piston yuvasını aşındırmış v.s gibi durumlarda, satın almış olduğunuz kompresör arızalanacaktır ve iadesi mümkün olmayacaktır.
5KOMPRESÖR ÜZERİNDE PARÇA DEĞİŞİMİ:
Satın almış olduğunuz kompresör üzerinde orijinal olmayan parçaların ( kapaklar, hortum bağlantı aparatları, rulman, bobin, keçe ) vs değiştiğinde, kompresörün arıza vermesi durumunda, satın almış olduğunuz kompresörün iadesi mümkün olmayacaktır.
6KULLANILAN GAZIN KALİTESİ:
Satın aldığınız kompresör araca takıldığında gerçek ve kaliteli 134a klima gazı (soğutucu akışkan) sisteme dâhil edilmelidir. Malesef günümüzde 134a gazının oldukça pahalı olması dolayısı ile klima tamircileri ucuz ve kalitesiz ve hatta 134a gazı olmayan LPG gibi ürünleri bile bilerek veya bilmeden ve ucuz oldukları için satın almaktadır. Kompresör ün içinde gerçek 134a soğutucu gazı ve kompresör üreticisinin önerdiği gerçek soğutma yağı ve olması gereken miktarda olmalıdır. Aksi durumlarda kompresör çalıştırıldığında zarar görecek ve arızalanacaktır ve iadesi mümkün olmayacaktır.
7KULLANILAN GAZIN ve YAĞIN MİKTARI:
Satın aldığınız kompresörü sisteme taktığınızda R134a gazını ve soğutma yağını doğru miktarda eklemek çok önemlidir. Eğer fazla miktarda gaz eklenirse kompresörün emiş hattına gelen gaz, expansıon valf te tam buharlaşamayacak, bir miktarı gaz haline dönüşürken bir miktarı da sıvı halde kalacak ve kompresöre sıvı halde giren gaz, kompresörün sıkıştırması ile kompresörün herhangi zayıf noktasından(keçeden, contadan veya gövdeden bir yerden) gaz kaçağı olacaktır. Sisteme fazla gaz koymak kesinlikle kompresör için problem oluşturur ve satın aldığınız kompresör e zarar verir
Sistemde az gaz olduğunda da, satın aldığınız kompresör içinde yeterli gaz ve yeterli yağ dolaşmayacak, soğutma sağlıklı olmayacak, kompresörün pistonları ve yuvası zarar görecektir. Dolayısı ile satın almış olduğunuz kompresör arızalanacaktır.
Yukarıda anlatıldığı gibi satın almış olduğunuz klima kompresörünün arıza yapmaması ve garanti ile ilgili sorun yaşamamak için, kompresörün kendisinden daha fazla dış etkenlerden dolayı arızalandığını bilmek gerekmektedir. Bu arızaların yaşanmaması ve hem satıcının hem de kullanıcının zarar görmemesi için klima tamir ve bakım teknisyenlerinin bu hususlara dikkat etmesi ve yukarda yapılması gerekenleri harfiyen uygulaması tavsiye edilir.

 

Satış ve İade Koşulları

Teslimat Şartları

Garanti ve İade Şartları

Gizlilik Politikası

Üyelik İşlemleri

Yeni Üye Kaydı

Üye Girişi

Şifre Hatırlatma

Bilgi Güncelleme

Sipariş İşlemleri

Alışveriş Sepetim

Sipariş Takibi 

Banka Hesap Numaraları

Can Oto Yedek Parça San. ve Tic. Ltd. Sti.

Mimar Sinan Mah. Üsküdar cad. Yedpa Tic. Mrkz. D Cad. No:106-107-108 Atasehir Istanbul

Tel : 0(216)471 10 11 - 0(216)471 20 09 - 0(216)471 10 07 - 0(216)471 15 03

Fax: 0(216) 471 16 29

CanOto B4B İndir